Orrfolyás, prüszkölés, torokkaparás, szemviszketés, fáradtság – az allergia sokszor pont a legszebb, tavasztól őszig tartó időszakot hajlamos megkeseríteni. Kár lenne emiatt kimaradni a kirándulós erdő-élményekből. 10 tipp, hogy mire figyelj, ha szezonális pollenallergiával „megáldva” mész kirándulni!
- Kísérd figyelemmel a pollenhelyezetet! Az Országos Közegészségügyi Központ Országos Környezetegészségügyi Igazgatóságának honlapján rendszeresen frissített pollentérképet és aktuális pollenjelentéseket találsz. Ha nagyon magas szintet jeleznek azon növény polleneiből, amire allergiás vagy, akkor érdemes lehet elhalasztani az adott túrát! Ha mégis útnak indulsz, akkor valami rövidebb útvonalat válassz, és kaptatók nélkül. Ha nagyon megerőltető a túra, akkor több levegőt szívsz be, és több pollen jut be a szervezetedbe. Az is egy megoldás, ha olyan túraútvonalat nézel ki, ami mondjuk több településen is keresztül megy – így ha a tüneteid fokozódnának, megszakíthatod a kirándulást.
- Figyeld az időjárás jelentéseket! Az allergia tünetei általában a meleg, szeles napokon a legsúlyosabbak. Ha ilyen időt jósolnak, akkor súlyosabb allergia esetén érdemes elhalasztani a túrát. A hűvösebb, esős időben általában csökkennek a tünetek.
- A kirándulásról hazaérkezve csapj egy gyors pollenmentesítést! Éppen elég, ha a túra alatt kapja a pollenterhelést a szervezeted, jobb, ha otthon ez nem folytatódik. Éppen ezért, amikor hazaérsz, akkor zuhanyozz le, és mosd meg a hajad is, így lemosod a megtelepedő polleneket. Ha benti blökid van, őt is lezuhanyozhatod – a melegben amúgy is hálás lesz érte.
- Figyeld a tested jelzéseit! Figyeld meg, hogy milyen környezetben erősebbek, illetve hol gyengébbek a tüneteid. Előfordulhat például, hogy a rétek közelében szinte végtelen tüsszentés-rohamok törnek Rád, az erdő mélyén viszont szinte semmi bajod. Ha tudod, igazítsd ehhez a szabadtéri programjaidat.
- Ha szükséges, vesd be a gyógyszereket! Sokan ódzkodnak a gyógyszerszedéstől, viszont vannak helyzetek, amikor ez elkerülhetetlen. Ha súlyosak, vagy zavaróak a tüneteid, akkor mindenképp kérd ki kezelőorvosod tanácsát ez ügyben!
- Célozz be egy általános, egészséges életmódot! Fogyassz sok nyers zöldséget, gyümölcsöt, sportolj eleget, próbáld csökkenteni a stressz szintet, és aludj legalább 8 órát. Egy általános egészséges életmóddal megvan az esélye annak, hogy enyhébb formában jelentkeznek a tüneteid!
- Igazítsd napszakhoz a túrát! Ez persze csak rövidebb, max félnapos kirándulós programoknál opció (ha nem éppen egy éjszakai túrára pályázol éppen J ). A pollenekkel leginkább terhelt időszak hajnal 5 és délelőtt 10 óra között van.
- Próbálj ki egy-két mechanikai eszközt! Ma már léteznek speciálisan allergiások számára kifejlesztett, pollenszűrős maszkok. Igaz, hogy ezek némileg Hannibal Lecter-es ábrázatot kölcsönöznek, de ha ezen múlik, hogy valaki el tud-e menni kirándulni, vagy sem, akkor azért meggondolandó a dolog! Ha ez így mégis túl erős, akkor kipróbálhatod az orrba helyezhető spéci kis szivacsot, ami szintén kiszűri a belélegzett levegőből az allergiát okozó részecskéket.
- Viselj napszemüveget! – Sok allergiás kénytelen megtapasztalni a viszkető, vörös, égő szem csodálatos tüneteit. Ha Te is így vagy ezzel, kirándulás alatt viselj szemüveget, ezzel csökkentheted a tüneteid intenzitását.
- Próbálj ki néhány táplálék-kiegészítőt! – Csodát ha nem is tesznek, de ha valamennyit enyhítenek a tüneteiden, akkor már megérte. Az allergia okozta panaszokat enyhítheti például a homoktövis.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: