Hív az erdő

6+1 tipp, ha a csahost is vinnéd kirándulni

Ahogy nekünk, úgy négylábú barátainknak is igazi felüdülést jelenthet egy-egy kirándulás. Míg minket a táj szépsége és a színes virágok, addig a blökiket leginkább a szagnyomok kavalkádja boldogítja. Mire figyeljünk, ha kellemetlenségek nélkül akarjuk élvezni a közös kirándulásokat?

1. A kutya fajtájának, egészségi állapotának és edzettségi szintjének megfelelő túratávot válassz! Ha például egy mopsz gazdija vagy, akivel eddig kutyasétáltatás címén csak leugrottatok a közeli trafikba beszerezni a reggeli sajtófélóra hozzávalóit, akkor semmiképp sem kellene 20-30 km-es túrákban gondolkodni. A nagy mozgásigényű fajták közé tartozik például a vizsla, a szetterek és a német juhász is. Viszont, ha eddig rövid sétákhoz volt szoktatva kedvenced, akkor a fokozatosság elvét szem előtt kell tartani! A kölyök és még növésben lévő kutyákat semmiképp se vigyük hosszú túrákra, mert ezzel növeljük az ízületfejlődési rendellenességek kialakulását. Az idős kutyákra is fokozottan figyelni kell.

kutyazsák

Forrás: petexpertise.com

2. Gondoskodj a blöki kullancsok és szúnyogok elleni védelméről! Idén is baromi sok kullancs van, még városi környezetben is gyakran előfordulnak. Többféle nyakörv is kapható, ami nagyjából védelmet biztosít a kutyáknak a vérszívók ellen, van, amelyik 6-7 hónapra is védelmet nyújt. Léteznek olyan készítmények is, amelyeket az eb nyakára kell cseppenteni, ezek általában 1 hónapos védelmet nyújtanak. Ultrahangos, a kutya nyakörvére erősíthető kullancsriasztók is kaphatók. Akármelyik megoldást választjuk is, a kirándulás után biztos, ami biztos alapon bogarásszuk át a kutya bundáját!

3. Legyél biztos abban, hogy a kutyával is érkezel haza! Hivatalosan az erdőkben pórázon kell tartani a kutyákat. És ha egy vadász úgy értelmezi, hogy a kutya üldözőbe veszi a vadakat, akkor sajnos ki is lőheti, ahogy néha a médiában hallunk is egy-egy ilyen esetről. Ez persze a ritkábban előforduló veszély, gyakoribb az, hogy a kutya elcsatangol. A kutya nyakörvén legyen egy biléta a telefonszámoddal, és ha nincs még regisztrált microchip az ebben, akkor tipli az állatorvoshoz! Ha nem vagy 100%-ig biztos abban, hogy a kutyát a közeledben tudod tartani, hogy bármikor, bármilyen helyzetben magadhoz tudod hívni, vagy hogy nem támad meg más kutyákat, akkor inkább ne engedd el! 

Bogyi

4. A túra során figyelj oda a kutya igényeire, állapotára! Ha a kutya nem akar továbbmenni, lefekszik, akkor itt az ideje egy kiadós pihenőnek, nyáron lehetőleg árnyékban! Ha sántítani kezdene, akkor szintén pihenjetek, és ha erre se javul a probléma, akkor az első adandó alkalommal függesszétek fel a túrát! Melegben kínáld gyakran, akár 20 percenként is vízzel a kutyust! A melegebb napokon  olyan túraútvonalat válasszatok, ami javarészt árnyas erdőkben, hűs szurdokokban vezet (a Dera-szurdok, a Gaja-völgy és a Római-fürdő például ilyen)! A néhány jutalomfalattól eltekintve viszont az étkezést a túra után ejtsétek meg! A jóllakott kutyát nem szabad mozgatni, mert esetleg még a veszélyes gyomorcsavarodás is kialakulhat!

5. A kutya teljesítménye kutya-fizioterápiával fokozható. Ma már Magyarországon is elérhető a kutyafizioterápia. A sport kutyák bemelegítéséről és izmaik lenyújtásáról külön gyakorlati tanfolyamok is indulnak, vagy személyre szabott segítség is kérhető az adott kutya állapotának javítására.

6. Nézz utána, hogy hol van a túraterephez legközelebb állatorvos! És írd fel magadnak a telefonszámát, hogy ha esetleg lenne valami kisebb baleset, akármi, késlekedés nélkül tudd, hogy hova fordulhatsz segítségért!

6+1. Ha nyári túráról van szó, a hosszú szőrű kutyát nyírasd le előtte! De ne pont így 🙂

shaved_white_dog

 

 

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Carmelita says:

    Nagyon hasznos tanácsok. És az öleb a végén….:D


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!