Hív az erdő

9 tipp, ha nyáron kirándulnál

A 35 Celsius fok feletti kánikulában a hétköznapi lét is megterhelő tud lenni, nemhogy egy kirándulás, 5-10 kg-os hátizsákkal megspékelve. Mit tehetsz, ha nyáron sem szeretnél lemondani a túrázás örömeiről?

03 túra

  1. Klímavadászkodj! Ha nem kell hetekre előre megtervezned, hogy melyik nap mész kirándulni, akkor nyáron kifoghatsz 25-30 Celsius fok közötti hőmérsékletet is. Ez ilyenkor elég barátinak számít. Általában a viharosabb, esősebb időjárás utáni néhány nap a legjobb.
  2. A jó öreg fokozatosság elve – Ha nem vagy túl edzett, és nem kirándultál még melegben; akkor a legjobb, ha először egy rövidebb túrán teszteled magad. A legnagyobb szintkülönbségű túrákat amúgy sem érdemes kánikula idejére betervezni. Olyan útvonalat válassz, ahol több kiszállási pont (település) is útba esik, így nem gond, ha a tervezettnél hamarabb kifáradsz. Ha lüktető fejfájást érzel, szédülsz, hányingered és izomgörcseid vannak, akkor mihamarabb pihenj le egy árnyékos helyre!01 túra
  3. Játssz a napszakokkal! Ha reggel 5-6 órakor indulsz kirándulni, akkor a legmelegebb déli órákig tempótól függően egy 15-30 km-es túra is beleférhet. A másik verzió, ha hűsítő éjszakai túrára indulsz, amiből itt találsz is néhány szervezett kirándulást a nyárra!
  4. Kerüld az aszfaltot! A levegő hőmérséklete nálunk ritkán melegszik 35 Celsius fok fölé, az aszfaltutak hőmérséklete viszont vígan elérheti ilyenkor a 60 Celsius fokot is, ontva ránk magából a hőt. Válassz olyan útvonalat, ahol a lehető legkevesebb kell az aszfaltot koptatni!
  5. Szurdokok, tavak, árnyas völgyek minden mennyiségben! Mivel árnyékban általában kb 8-10 Celsius fokkal hűvösebb van, mint a napos helyeken, így a meleg napok elég szerethetőek tudnak lenni a sűrű erdőben. És még ennél is jobbak tudnak lenni a hűs szurdokok, és az is sokat segít, ha egy tóban csobbanva lehet felfrissülni túra közben.
  6. Allergia is nehezíti a dolgod? 10 tipp, ha allergiásan kirándulnál.
  7. Kerüld el a vérszívókat! Gondolom, senkinek nem hiányzik egy kis Lyme-kór, így érdemes nem elviccelni a kullancsok elleni védekezést. Én idén egyébként jóval többet látok belőlük, mint tavaly :(. Általában, ahol lehet, próbálom a vegyszermentes megoldásokat előnyben részesíteni, viszont ezen a téren erről elég gyorsan leszoktam. Ugyanis idén pont akkor lakmározott belőlem egy kullancs (vígan, de nem sokáig), amikor a citronella és egyéb illóolajokkal átitatott szilikon karkötőre bíztam a dolgot….A Backpaper magazin 2007-es tesztjében a DEET hatóanyag tartalmú kullancsriasztók bizonyultak a leghatásosabbnak. Minél magasabb egy adott készítmény DEET tartalma, annál tovább tart a védőhatás. Csecsemőknek, 2 éven aluliaknak nem javasolt  a használata.
    02 túra
  8. Vigyél magaddal elegendő folyadékot! Nagy forróságban érdemes óránként legalább fél liter vizet meginni – jobb kortyolgatva, mintsem egyszerre többet. Az izzadással ásványi anyagok és nyomelemek is távoznak a szervezetből, amit izotóniás italokkal, ásványvízzel és étkezéssel is pótolhatsz (földimogyoró, dió, sós rágcsák pláne jól jönnek ilyenkor). Magyarországon egyébként sok helyen ásványvíz minőségű a csapvíz is.
  9. Öltözz a nyárhoz! Általában a bő, világos színű ruhák a legcélravezetőbbek, amik gyorsan száradnak. Mindehhez jöhet még egy világos színű kendő vagy kalap és napszemüveg. Állítólag a kék szín vonzza legjobban a szúnyogokat.

Köszönöm, hogy benéztél hozzám! Keresd Facebook-on is a Hív az erdő oldalát!

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!