Mit csinálj, ha megtámadnak a darazsak?

Az utóbbi időben nincs egy olyan nap, hogy ne repülne hirtelen a semmiből nekem legalább egy darázs. És nem, nem az erdőben, hanem egy megyeszékhelyen aszfaltos közegében. És azt hiszem, nem én vagyok ennyire peches, hanem a meleg időjárás miatt a nyár végére alaposan elszaporodtak a darazsak, ezért kicsit utánajártam, mit lehet tenni, ha épp téged szemelnek ki magadnak.

A darázscsípés, ha valaki allergiás rá, könnyen halálos is lehet, sőt, ha valaki nem allergiás, akár akkor is. 10-12 lódarázs csípésbe már ekkor is bele lehet halni, mivel a nagyméretű darázs mérgének légzésbénító hatása van.

Melyik darázsfajok csípésétől kell tartanunk Magyarországon?

A Magyar Természettudományi Múzeum oldalán közzétett információk alapján 20 társas darázsfaj él Magyarországon, ebből jellemzően 5 faj képviselőibe szoktunk belebotlani, és ebből az ötből is 3 faj konfliktuskerülő. A papírdarázsfajok még a fészkük közelében is ritkán támadnak, ez azért is szerencsés, mert ők igen gyakran fészkelnek a házak falain, vagy belsejében.

Déli papírdarázs

Forrás: wikipédia/Alvesgaspar

A gigászi lódarazsak sem olyan paprikásak, ám fészkük közelében hajlamosak megtámadni az embert. Szúrásuk igen fájdalmas, és ha még nem is allergiás valaki, 10-12 szúrás már halált is okozhat.

Fotó: wikipédia/Rolf Dietrich Brecher

A német darázs (Vespula germanica) és a kecskedarázs (Vespula vulgaris) agresszívebb darázsfajok,a legtöbb csípést tőlük szenvedjük el. Többnyire a föld alá fészkelnek, így általában portyázó példányokkal találkozunk, nem egy egész csapattal.

Fotó: wikipédia/alvesgaspar

Mit csinálj, ha darazsakkal találkozol?

A lódarázs fészkeknek van egy hangos búgó-zizgő hangja. Ha ezt meghallod, értelemszerűen távolodj el mihamarabb a környékéről.

Ha darázs van a közeledben, kerüld el a hirtelen mozdulatokat. Ha nem érzi magát veszélyben a darázs, akkor nem fog támadni.

Ha csapatosan támadnak, akkor az nem túl szerencsés helyzet. Ha van egy épület a közelben, vagy közel parkolsz, akkor próbálj bemenekülni. Ha tóparton vagy, akkor menj be a vízbe, és merülj le. Ha nincs semmi ilyesmi, akkor hiába futsz el, a darazsak gyorsabban repülnek. A legjobb ilyenkor, ha megpróbálsz mozdulatlan maradni, akkor amar érdeklődésüket vesztik, és kevesebb csípéssel megúszod. Közben a nyakad és az arcodtakard el a kezeiddel.

Ha tudod, hogy allergiás vagy a méhek és darazsak csípésére, akkor mindig tartsd magadnál a csípés esetére szükséges injekciót, gyógyszereket.

Ha darázscsípés után szapora pulzus, ziháló légzés, szédülés, rosszullét jelentkezik, azonnal mentőt kell hívni.

A legjobb, ha a nyári-kora őszi szezonban nem iszol cukros folyadékot a szabadban, mert erre igencsak tudnak menni a darazsak, a száj, torok területét ért szúrás pedig igen veszélyes.

Forrás: mmtmuzeum

Címkék: , , , , ,
Tovább a blogra »