Hív az erdő

Ragadozóként, állandóan ugrásra készen élsz – inkább tanulj a lovaktól

Hogy mit csinálsz? – kérdeztek vissza barátaim, mikor elmeséltem nekik, hogy lóasszisztált önismereti tréningre megyek. Igen, van ilyen. A lovak pontos és azonnali visszajelzéseket adnak arról, mi zajlik benned, fejlesztik a kommunikációs készségeket, a vezetői kompetenciáidat, és új lehetőségek keresésére is ösztönöznek. A tréningek során rég elfeledett képességeid ismét a felszínre kerülhetnek, és megtapasztalhatod azt az érzést is, hogy milyen az „itt és mostban” lenni.

 

Balog Anna, lóasszisztált tréner, life&business coach, háromgyermekes édesanya, feleség, ló-kutya-és macskatartó. A Veszprém melletti Hárskúton él családjával és állataival, itt fogadja klienseit.

Anna a Soulcoaching lelke, lóasszisztált önismereti tréningeket tart Hárskúton lovaival

Fogalmam sem volt, mire számítsak, mikor elmentem hozzá kipróbálni a lóasszisztált önismereti tréninget. Noha öt-hat évvel ezelőtt elég gyakran megfordultam lovak között, mégis maradt még bennem némi félsz ezekkel 6-700 kilós állatokkal kapcsolatban. Ahogy Anna mesélt a lóasszisztált tréning módszeréről, egyre kíváncsibb lettem, mi fog itt velem történni.

Mit keres egy ló ez önismereti foglalkozáson?

Anna egy érdekes nézet kifejtésével érzékeltette a módszer lényegét. E szerint mi emberek, egyszerre vagyunk zsákmányállat és ragadozó üzemmódban. Ha ez kiegyensúlyozott arányban van jelen, akkor harmóniában tudunk lenni. Ám a modern, „hajtós” világban túl sokat vagyunk a ragadozó létben: folyton ugrásra készen, figyelemben, stresszben töltjük a napok nagyrészét. Mindeközben sokszor magunkra erőltetjük a nyugalmat, elnyomva a valódi érzéseinket.

Megtanultuk azt, hogyan nyomjuk el, hogyan ne mutassuk ki azt, ami valójában bennünk van, amit valójában érzünk. A lovak számára ez piros jelzés: a természetben a ragadozók azok, akik nyugalmat erőltetnek magukra, hogy aztán hirtelen lecsapjanak áldozatukra. Ezért, ha mást mutatunk kifelé, mint ami bennünk van, a lovak megijednek és fenyegetve érzik magukat.

 

Ők akkor mennek oda hozzád, és akkor akarnak kapcsolódni veled, amikor meg tudod élni, és ki tudod fejezni a valódi érzelmeid – legyen az akár pozitív, akár valamilyen negatív érzés. És ez a koherens, őszinte állapot az, ami gyógyít.

A ló rád reagál: a légzésedre, a pulzusodra, a hangszínedre, a mozdulataidra, az adrenaliszintedre és tűpontos visszajelzést ad számodra arról, mi zajlik benned. Ez azonban nem egy kritika, hanem egy olyan visszajelzés, ami építő a számodra.

Ráadásul a lovak közelsége már önmagában is nagyon jó hatással van az emberre. Ha csak egy ló mellett állsz, vagy megérinted, már attól is jobban érzed magad. Automatikusan átveszed a légzésének a ritmusát és megnyugszol.

Milyen helyzetekbe mész bele?

Miután elméletben megismertem a módszer lényegét, jöhetett a gyakorlat. Elmondtam, milyen témával szeretnék dolgozni, majd elvégeztünk egy rövid relaxációs gyakorlatot, és kimentünk a lovak közé.

Anna rögtön helyzetbe hozott. Megkérdezte, akarok-e én lovat választani, vagy döntse el ő, melyik állattal dolgozzunk együtt. Itt rögtön felmerül a kérdés, hogy mennyi minden eldőlhet már akkor, amikor eldöntöd, milyen élethelyzetekbe, emberi kapcsolatokba, munkahelyi szituációkba mész bele.

Mi a jobb? Simább, könnyebbnek tűnő élethelyzeteket választani és azokban ellavírozni? Vagy nehezebb helyzetet megoldani, mondván, akkor nagyobb a sikerélmény? Vagy az is lehet, hogy teljesen máshogy alakul minden, mint amit akkor gondolsz, amikor ez első benyomás alapján hozol egy döntést?

 

Tűpontos visszajelzés egy 600 kilós patástól

A tréning során nem ülsz fel a ló hátára, hanem a földről dolgozol vele. Különféle, változatos feladatokat kapsz, amit meg kell oldanod valahogy. Nincs jó vagy rossz megoldás, minden történés megmutat valamit, és minden helyzeten lehet változtatni.

Lehetőséged van kipróbálni valami újat, csinálhatod másként, kísérletezhetsz egy olyan védett térben, ahol nincsenek előítéletek, ahol senki nem várja azt, hogy megmutasd magad, a gyengeségeidet, hogy aztán azonnal „rámarhasson”.

 

Egy olyan térben, olyan helyen vagy, ahol nem kell szerepeket játszani, ahol nem ítélnek meg és el, ahol egyszerűen csak felismerheted, hogy ezt vagy azt hogy csinálod, hogy hogyan reagálsz vagy cselekszel bizonyos helyzetekben.

A tréning során a ló tűpontos visszajelzést adott arról, mi zajlott éppen bennem. Amikor bizonytalanságot éreztem, a ló feszült lett, és látszott, nem akar a közelébe engedni. Amikor nyugalom volt bennem, akkor pedig az állat ellazult, a szemeit becsukta, és halál nyugodt, kedves lóvá változott. Vagyis, ha a korábbi analógiát vesszük alapul, ragadozóból kezdtem én is átváltani zsákmányállat üzemmódba. Ez az, amikor a túlagyalás helyett egy tágabb figyelem, nyitottabb állapot működik benned.

A tréning valahol megmutatta, hogy ha a kihívás kell, akkor nem a bizonytalanság a célravezető, mert hát ettől nem történik változás. Inkább csak beragad a helyzet, ki sem derül, mi lenne, ha belemennél valamibe teljesen. Viszont egyetlen lépés és nyitás mindent teljesen megváltoztathat. Nem tudom pontosan tetten érni azt a belső váltást, ami ilyenkor az emberben történik. Ez nem olyan megfogható dolog, és kívülről talán nem is látszik, viszont határozottan érzékelhető, és a ló is visszajelzi.

Azt hiszem, a lóasszisztált önismereti tréning lényegében arról szól, hogy elviszed a saját témáid, helyzeteid, majd a ló révén kapsz egy pontos visszajelzést arról, hogyan működsz ezekben. Egyúttal lehetőség nyílik arra, hogy ezt megváltoztasd, és új lehetőségeket, működésmódokat próbálj ki, amik aztán később hasonló helyzetben az életedben is eszedbe juthatnak. A tréning abban is segít, hogy kikerülj a mindennapos agyalásból, és az adott helyzetekre kezdj el reagálni.

A lóval való munka közben fejlesztheted kommunikációs képességeid, valamint a szülői és vezetési kompentenciáidat is.

Megtanulhatod, milyen érzés használni az erőd, a határozottságod, anélkül, hogy ehhez agresszívvé kellene válnod, vagy ezáltal kellemetlen érzéseket keltenél a másikban.

 

Annával a tréning közben is átbeszéltük a történéseket, a végén pedig összegeztük, mi minden történt és változott ez alatt a mintegy két óra alatt. Egy adott témára három alkalom javasolt, de már egyetlen tréning is felszabadító élmény, ami mély változásokat indíthat be.

Anna szeptember 17-én nyílt napot tart Hárskúton, ahol bepillantást nyerhetsz te is a lóasszisztált önismereti tréning folyamataiba.

Címkék: ,

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!